Gua Sha

Tato čínská masáž je jednou z nejpoužívanějších diagnostických a regeneračních masáží v oblasti tradiční čínské medicíny.

Gua Sha je léčebná masáž, která se používá v čínské medicíně a po celé jihovýchodní Asii. V Indonésii se tato technika nazývá Kerik, ve Vietnamu: Cao Yio a v Laosu: Khoud Lam.

„Gua“ znamená seškrábat nebo setřít. „Sha“ je termín pro zarudlou část kůže, ke které dochází v důsledku škrábání. Sha odkazuje na krevní stagnaci v podkožních tkáních, jež se zobrazí v podobě drobných krevních výsevů (petechie) nebo podlitin (ekchymóza).

Gua Sha zahrnuje namazání pokožky přírodním olejem (tradičně šlo o hustý olej, jako je ořechový olej) a tření pomocí hladkými hranami nástroje. Nejběžnějšími oblastmi pro léčbu jsou Jangové části těla, jako jsou záda, krk, ramena, hýždě, končetiny. Někdy i hrudník a břicho, ale příjemná může být i gua sha obličeje, která se používá ve spojení s kosmetickou akupunkturou, aby se zvýšit krevní oběh, pevnost a pružnost pokožky.

Gua Sha však způsobuje dočasnou ekchymózu (nebo podlitiny), které mizí během 2-4 dnů. Teorie TČM říká, že intenzita/závažnost podlitin poukazuje na závažnost intoxikace, stagnace nebo horečky uvnitř těla.

Co Gua Sha léčí?

V našich podmínkách se nejčastěji používá při bolesti, citlivosti, nebo napětí ve svalech nejčastěji v oblasti hlavy, krční páteře, ramen a zad. Používá se také k prevenci nachlazení, chřipky, bronchitidy, astma, stejně jako jakékoliv jiné chronické onemocnění, které vznikají z „dopravní zácpy“ krve a energie čchi.

Gua Sha stimuluje imunitní systém, detoxikuje, zvyšuje krevní oběh, reguluje funkce orgánů, normalizuje metabolické procesy, odstraňuje stagnaci a zmírňuje bolest. Po ošetření Gua Sha, pacient obvykle cítí uvolnění, zejména v případě, že byla bolest. Často dochází k pocení, jež naznačuje uvolnění toxinů, které byly uvnitř těla. Gua Sha revitalizuje, omlazuje, pomáhá snižovat stres, únavu a vyčerpání. Pomáhá k uvolnění emocí, uvolňuje tělo a pomáhá vyčistit mysl i vjemy. Gua Sha je jednoduchá léčba, ale neuvěřitelně efektivní pro mnoho nemocí, což je důvod, proč se používá v Číně a jihovýchodní Asii po tisíce let.

Co „Sha“ značí?

Barva a intenzita Sha napomáhá k diagnóze a prognóze. Podle které akupunkturista nebo masér může vyčíst v jakém stavu se organismus nachází. V případě, že je organismus v horším stavu, doporučuje se proceduru zopakovat, přičemž „Sha“ se pak čím dál tím méně objevuje, což je dobré znamení, protože poukazuje na lepší prokrvení dané oblasti a tedy i vyživování buněk.

Jaké nástroje se používají pro Gua Sha?

Existuje mnoho nástrojů, které mohou být použity ke Gua Sha. Tradičně byly použity: buvolý roh, kousek nefritu, čínská porcelánová polévková lžíce, nebo mince. Můžete v podstatě použít cokoliv se zaoblenou hranou. Nyní existuje mnoho nástrojů různých velikostí a tvarů, které se používají pro Gua Shu.

Jak se Gua Sha aplikuje?

Na určitou oblast kůže se nanese olej, akupunkturista nebo vyškolený masér začne třít kůži směrem dolů, a to opakovaně až do výsevu petechie. Pokud není žádná krevní stáze, stagnace či horečka, petechie se tvořit nebude a pokožka zůstane pouze růžová.

Po aplikaci gua sha je nutné dodržovat následující:

 • odpočinek a pít teplou vodu
 • žádné sprchování ani koupání během 1 hodiny po ukončení léčby
 • žádné sprchování studenou vodou po dobu alespoň 24 hodin
 • udržovat tělo v teple, nevystavovat se studenému větru, klimatizaci, apod.

Gua sha se neaplikuje v případě, že:

 • pacient má přecitlivělé tělo, tedy nesnáší ani akupunkturu, baňky příliš dobře
 • při menstruaci, přílišném krvácení, větší srážlivosti krve, apod.
 • při užívání antikoagulačních léků jako je warfarin, apod.
 • při těhotenství
 • brzy po operaci
 • u křečových žil, kožních chorob nebo otevřených ran, škrábanců, zánětlivé akné )až po zahojení), apod.
 • u osob trpících vážnou přenosnou nemocí
 • Během jedné hodiny před nebo po jídle

Related Posts