Fytoterapie

Historie čínské bylinné terapie

Shennong, nazývaný také jako Božský zemědělec/rolník, žil asi před 6 000 lety, byl učitelem čínského lidu v oblasti zemědělství. Naučil lidi používat pluh, pěstovat obilí.., a velmi intenzivně se věnoval i pozorování rostlin a léčivých bylin. Údajně ochutnal stovky bylin, aby je pečlivě otestoval a zaznamenal jejich terapeutické vlastnosti. Materia Medica „božského zemědělce“, neboli Šen-nungov kánon bylin (Shennong Bencao, byla poprvé sestavená kolem r.206 př.n.l., a byla považovaná za nejstarší čínský lékopis, jež obsahoval 365 bylin. V této klasice jsou byliny rozděleny do tří skupin. První skupina se nazývá potravinářské byliny, které se konzumují jako součást potravy pro udržení zdraví, dlouhověkost a prevenci nemocí. Další dvě skupiny se nazývají léčivé byliny, které jsou rozdělovány každému pacientovi jako individuální receptura založená na jejich jedinečné konstituci, prostředí, ve kterém žijí a zdravotním stavu.

Od roku 206 př.n.l. do konce 16. století bylo přidáno více bylin do knihy, která byla známá jako Čínská Materia Medica, kniha čínských bylinných léčiv. To zvýšilo počet na 1 892 různých bylin a více než 10 000 receptur. Během několika tisíciletí mnoho čínských lékařů dosáhlo nových objevů, teorií a klasifikací, často psané nebo kompilované knihy, které se staly klasikou čínské lékařské literatury a dodnes se na ně odkazuje. Neustále se přidávají nové položky a aktuální vydání Čínská Materia Medica obsahuje přes 10 000 bylin a přírodních látek.

Díky 5000let starým historickým záznamům, může váš terapeut tčm připravit bylinný předpis, který osloví většinu známých nemocí, a pomůže vám tak obnovit zdraví a pohodu. Bylinná receptura obsahuje rostlinné prvky – list, stonek, květ, kořen nebo semeno – a možná i minerály nebo jiné přírodní složky. Čínská bylinná terapie pracuje často v tandemu s akupunkturním ošetřením bodů proto, že vyživuje zharmonizované meridiány. Bylinné receptury se vyskytují v podobě koncentrovaných bylin a tekutých extraktů, čajů, připravených bylinných přípravků v kapslích, tabletách, pilulích, kuličkách.

Jak čínská bylinná léčba probíhá?

Po vyhodnocení hlavních zdravotních problémů pacienta navrhne terapeut metodu terapie, která může zahrnovat úpravu jídelníčku, bylinnou terapii, ošetření akupunkturních bodů, cvičení čchi kung, gua shu, moxu, atp. Někdo preferuje pouze bylinnou terapii a i to je možné, jiný preferuje pouze ošetření akupunkturních bodů nebo by se rád naučil zdravotní cvičení čchi kung, i to je možné.

Z vlastních zkušeností však doporučuji bylinnou léčbu nevynechávat, případně lze najít alternativy v podobě medicinálních hub nebo tinktur, případně čajů.

Jaké důvody mohou být pro podstoupení diagnostiky tčm?

Někdo řeší dlouhodobé chronické onemocnění se kterým si lékaři nevědí rady. Někdo by se rád léčil přírodní cestou a rád by zkusil čínskou medicínu. Někdo bere příliš mnoho potravinových doplňků nebo medicinálních hub a neví, které jsou pro něj nejlepší a potřebuje poradit. Jiný by rád pročistil tělo, udělal si nějakou detoxikační kůru a hledá cesty šetrné k tělu. Důvod pro podstoupení diagnostiky může být jakýkoliv.

Mé doporučení obecně:

Každý z nás je jiný a vzhledem ke své konstituci, životnímu stylu a prostředí, ve kterém se pohybujeme, jsme předurčeni k určitým obtížím, které se poměrně pravidelně mohou opakovat. Čínská medicína pomáhá k odhalení těchto zákonitostí a nabízí preventivní opatření, aby k obtížím nedocházelo. Je vhodné a osobně se toho držím, mít doma svou vlastní „lékárničku“ hotových směsí, které mohou pomoci například v období chřipek či nachlazení a při prvních příznacích tyto směsi začít používat. Toto preventivní opatření v duchu „léčit ještě nepropuklou nemoc“ je jedna ze zásad tradiční čínské medicíny. Léčí-li se nemoc později, průběh může být nejenom horší, ale i delší.