Fytoterapie

Historie čínské bylinné terapie

Shennong, nazývaný také jako Božský zemědělec/rolník, žil asi před 6 000 lety, byl učitelem čínského lidu v oblasti zemědělství. Naučil lidi používat pluh, pěstovat obilí.., a velmi intenzivně se věnoval i pozorování rostlin a léčivých bylin. Údajně ochutnal stovky bylin, aby je pečlivě otestoval a zaznamenal jejich terapeutické vlastnosti. Materia Medica „božského zemědělce“, neboli Šen-nungov kánon bylin (Shennong Bencao, byla poprvé sestavená kolem r.206 př.n.l., a byla považovaná za nejstarší čínský lékopis, jež obsahoval 365 bylin. V této klasice jsou byliny rozděleny do tří skupin. První skupina se nazývá potravinářské byliny, které se konzumují jako součást potravy pro udržení zdraví, dlouhověkost a prevenci nemocí. Další dvě skupiny se nazývají léčivé byliny, které jsou rozdělovány každému pacientovi jako individuální receptura založená na jejich jedinečné konstituci, prostředí, ve kterém žijí a zdravotním stavu.

Od roku 206 př.n.l. do konce 16. století bylo přidáno více bylin do knihy, která byla známá jako Čínská Materia Medica, kniha čínských bylinných léčiv. To zvýšilo počet na 1 892 různých bylin a více než 10 000 receptur. Během několika tisíciletí mnoho čínských lékařů dosáhlo nových objevů, teorií a klasifikací, často psané nebo kompilované knihy, které se staly klasikou čínské lékařské literatury a dodnes se na ně odkazuje. Neustále se přidávají nové položky a aktuální vydání Čínská Materia Medica obsahuje přes 10 000 bylin a přírodních látek.

Díky 5000let starým historickým záznamům, může váš akupunkturista připravit bylinný předpis, který osloví většinu známých nemocí, a pomůže vám tak obnovit zdraví a pohodu. Bylinná receptura obsahuje rostlinné prvky – list, stonek, květ, kořen nebo semeno – a možná i minerály nebo jiné přírodní složky. Čínská bylinná medicína pracuje často v tandemu s akupunkturou tím, že poskytuje výživnou podporu energetickému „přeprogramovacímu“ úsilí akupunktury. Bylinné receptury se vyskytují v podobě koncentrovaných bylin a tekutých extraktů, čajů, připravených bylinných přípravků v kapslích, tabletách, pilulích, kuličkách.

Jak čínská bylinná léčba probíhá?

Po vyhodnocení hlavních zdravotních problémů pacienta navrhne terapeut bylinnou léčbu, která je pro každého individuální. Každá osoba pravděpodobně dostane jiné doporučení, i když jsou stejné podmínky. Vzhledem k tomu, že každé tělo je jiné, bude důvod existence poruchy také jedinečný. A každý jedinečný člověk potřebuje pro léčení různé nástroje. Jako příklad můžeme uvést bolest kolene, jeden pacient může potřebovat více pomoci s cirkulující krve ke zmírnění bolesti a regeneraci poraněné tkáně, zatímco jiný pacient může potřebovat zesílení imunitního systému, protože bolest kolene se může projevit pouze v případě, že je nemocný nebo když se mění počasí.

Každá bylina má množství aktivních chemických sloučenin, které jsou zodpovědné za to, jak bylina plní své různé úkoly. Studie oplývají na čínských bylinách a jejich vlivu na tělo, potlačují patogeny a infekce, zvyšují krevní oběh a dokonce zpomalují stárnutí. V bylinném složení, skutečná polévka stovek, ne-li tisíce aktivních složek, stimuluje tělo, aby reagovalo požadovaným způsobem, v závislosti na sestavení bylinné terapie.

Mé doporučení obecně:

Každý z nás je jiný a vzhledem ke své konstituci, životnímu stylu a prostředí, ve kterém se pohybujeme, jsme předurčeni k určitým obtížím, které se poměrně pravidelně mohou opakovat. Čínská medicína pomáhá k odhalení těchto zákonitostí a nabízí preventivní opatření, aby k obtížím nedocházelo. Je vhodné a osobně se toho držím, mít doma svou vlastní „lékárničku“ hotových směsí, které mohou pomoci například v období chřipek či nachlazení a při prvních příznacích tyto směsi začít používat. Toto preventivní opatření v duchu „léčit ještě nepropuklou nemoc“ je jedna ze zásad tradiční čínské medicíny a vede k dlouhodobému zdraví.

Předtím, než jsem se rozhodla studovat čínskou medicínu, v době kdy jsem pracovala pro centrum tčm jsem vyzkoušela vše, co tradiční čínská medicína nabízela, protože i já jsem potřebovala vyléčit některé znovu opakující se onemocnění, únavu, nadprůměrný úbytek váhy, lymfatický systém, těch potíží byla celá řada a dnes jsem vděčná za každou nemoc, která mě posunula o kus dál a utužovala ve mně důvěru v čínskou bylinnou terapii. Až když jsem si byla jistá bylinnými směsmi, které používám, začala jsem je doporučovat své rodině, blízkým a léčím tak i svou dceru, která je na ně zvyklá v podstatě už od početí. Během let jsem dále zjistila, že čím více je můj organismus v rovnováze, zdraví, tím kratší dobu se nemoc léčí a je potřeba i menší množství bylinných směsí, což je u této terapie také důležité vědět.

V případě dotazů na bylinnou léčbu mne neváhejte kontaktovat.