Baňkování

Metoda baňkování je velmi stará, známá již ve středověku a dodnes používaná k odstranění bolestí především svalového aparátu, ovlivňování reflexních zón a pro své detoxikační účinky. Jedná se o techniku, při které využíváme předmětů, s nimiž lze docílit podtlaku. Nejvíce se používají nádoby ze skla, plastu nebo silikonu. Dnes se k baňkování využívají kulovité nádobky – baňky z těchto materiálů. 

Baňkování zvyšuje krevní oběh do oblasti, kde jsou umístěny baňky. To může zmírnit svalové napětí, což může zlepšit celkový průtok krve a podpořit obnovu buněk. Může také pomoci vytvořit novou pojivovou tkáň a nové krevní cévy v tkáni.

Mnoho taoistů věří, že baňkování pomáhá vyvážit jin a jang, nebo negativní a pozitivní, v těle. Předpokládá se, že obnovení rovnováhy mezi těmito dvěma extrémy napomáhá rezistenci organismu vůči patogenům a také její schopnosti zvyšovat průtok krve a snižovat bolest.

O jaký druh baňkování se zde jedná?

Existují dva základní druhy baňkování, suché a krvavé. V tomto případě se jedná o suché baňkování. Během něhož se odborník na baňkování rozhodne zda půjde o statické či pohyblivé baňkování.

Co můžete očekávat během baňkování?

Během ošetření baňkou se pohár“ umístí na kůži, vytvoří se podtlak, který vtáhne kůži a svaly do baňky. Krev v povrchových vrstvách kůže může zčervenat, protože krevní cévy reagují na změnu tlaku.

Při suchém statickém baňkování je baňka nastavena na stanovenou dobu, obvykle mezi 5 a 15 minutami. Při pohyblivém je baňka na místě velice krátce, s baňkou se pohybuje.

Poté, co jsou baňky odstraněny, mohou být na kůži kulaté různě zbarvené podlitiny nebo jiné známky, které obvykle zmizí do 10 dnů od sezení.

Baňkování se někdy provádí společně s masáží, moxováním či ošetření akupunkturních bodů. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete 2-3 hodiny jíst jen lehká jídla před terapií.

čím může baňkování pomoci?

Baňkování se používá k léčbě nejrůznějších stavů. Může být obzvláště efektivní při zmírňování stavů, které způsobují bolesti svalů

Protože baňky mohou být také aplikovány na hlavní akupresurní body, je tato praxe účinná při léčbě zažívacích potíží, kožních problémů a dalších stavů běžně léčených například akupresurou.

Baňkování je dále prospěšné na pročištění krve, zlepšení funkce oběhového systému, uvolnění kůže, podkoží, fascií, jednoduše k uvolnění a znovu nastartování těla.

Jaké mohou být další vedlejší efekty při suchém baňkování?

Se suchým baňkováním není spojeno mnoho vedlejších účinků. Vedlejší účinky, které se mohou vyskytnout, se obvykle objeví během léčby nebo bezprostředně po ní.

Během léčby se můžete cítit malátně nebo mít závratě. Může dojít i k pocení nebo nevolnosti. Záleží na Vaší konstituci senzitivitě.

Baňkování není pro každého. Zvláštní pozornost je třeba věnovat:

  • dětem do 4 let. Starší děti by měly být léčeny pouze na velmi krátkou dobu.
  • seniorům. Jak stárneme, naše kůže je křehčí. Léky, které případně užíváte, mohou mít určitý efekt také..
  • těhotné ženy. Zde je potřeba se vyhnout baňkování břicha a dolní části zad.
  • menstruujícím ženám.

Nepodstupujte baňkování, pokud používáte léky na ředění krve. Vyhněte se baňkování, pokud máte:

  • úpal
  • příznaky infekce, horečka
  • závislost na návykový látky
  • záněty žil
  • rozsáhlé varixy
  • onkologické zranění
  • zranění –  akutní otevřené rány
  • kožní vřed

Baňkování je dlouho používaná terapie, která může pomoci zmírnit příznaky jak dočasných, tak chronických zdravotních stavů. Máte-li zájem se objednat, ráda s vámi vše prokonzultuji v případě dalších dotazů.