Čínské masáže

Masáž v čínské medicíně se na rozdíl od evropské masáže řídí:

  • teorií čínské medicíny
  • zdůrazňuje celistvost organismu
  • klade důraz na léčení choroby
  • hlavní metodou jsou masáže bodů a drah

Meridiánová masáž, jak už název napovídá slouží ke zprůchodnění meridiánů (akupunkturních drah), které se nachází po celém těle. Je to velice sofistikovaná masáž, při které se využívá kovová diagnostická tyčinka, jež slouží jako nástroj identifikace akupunkturních drah. Pro tuto masáž je nutná akurátní znalost průběhu jednotlivých drah, kterých je celkem 12 řádných. Meridiánová masáž může částečně nahradit akupunkturu samotnou anebo ji lze použít jako předpřípravu pro akupunkturu. Často se u ní doporučuje i olejová masáž, která napomáhá toku energie.

Gua sha masáž je diagnostika a masáž v jednom. Jedná se o masáž, která se v Číně využívá často v domácnosti jako první pomoc při chřipce, bolestech zad, různým blokacím všelijakého původu. Asiaté tuto masáž používají současně při akupunktuře nebo pro odblokování akutní bolesti. Zároveň ji lze využít jako diagnostický nástroj.

Olejová a bylinná masáž (2v1) je vhodná především v zimě na podporu ledvin, o které je vhodné se v tomto období nejvíce starat. Při této masáži se ulevuje svalům, odbourává bolest, slouží jako relaxační masáž a zároveň jde o aromaterapeutickou masáž díky bylinným měšcům, které se při ní používají – nahřívají. Jde o masáž celého těla, trvá 90 minut. Pracuje se se všemi meridiány a má blahodárné účinky na celý organismus.

Čínská bodová masáž je masáž, při které se pracuje s akupunkturními body, které leží na akupunkturních drahách. Tlak na tyto body uvolňuje případné stagnace, které vytváří bolest. Je tedy vhodná při bolestech zad, horních i dolních končetin, apod. Velmi účinná technika, z níž se inspirovalo mnoho dalších nových masážních technik.