Čaj z kustovnice čínské

O kustovnici lze toho napsat skutečně mnoho, její blahodárné účinky na zdraví zná dnes už asi každý. Jak ji ale správně používat, abychom z ní získali co nejvíce? Zkuste tento jednoduchý recept:

Čaj z Kustovnice čínské

8 – 10 gramů plodů povaříme v ½ litru vody po dobu 20 minut (nejlépe 45 minut). Čaj popíjíme na lačno. Po vypití nálevu zkonzumujeme i vylouhované plody.

Co vše obsahuje kustovnice?

Nalezneme v ní velké množství betakarotenu, 500x více vitamínu C, než je v pomeranči, B1 a B2, dále také vitamíny B6, E, protizánětlivé činidlo, kyselinu linolovou (mastná kyselina), značnou dávku aminokyselin, včetně osmi aminokyselin esenciálních. Nezanedbatelné není ani množství aktivních polysacharidů, seskviterpenoidů, karotenoidů, physalienu, germania a minerálních látek, zejména pak železa – až 15x více než ve špenátu, vápníku, fosforu nebo stopových prvků, konkrétně pak zinku, mědi, selenu. Dále pak 8 polysacharidů a 6 monosacharidů, které upevňují imunitní systém. Plody Kustovnice čínské obsahují také sloučeninu zvanou betain, u které byl prokázán blahodárný vliv při léčbě chronických jaterních chorob a regeneraci jaterních buněk.

Je to vitamínová bomba a silný antioxidant, čímž zpomaluje proces stárnutí a prodlužuje život. Pravidelná konzumace plodů kustovnice výrazně posiluje obranyschopnost a imunitu těla. Snižuje riziko vzniku rakoviny a užívá se i pro její případnou léčbu. Zlepšuje paměť. Zlepšuje krevní obraz. Snižuje krevní tlak, posiluje srdce, játra, ledviny. Napomáhá udržet normální hladinu cukru v krvi a snižuje cholesterol. Zlepšuje zrak. Působí proti chronickému kašli. Zlepšuje činnost střev,…atd., je to jeden z nejzajímavějších plodů blahodárných na naše zdraví. Čaj je určený především pro ty, kteří mají problém s pojídáním suchých plodů kustovnice. No a z vařené kustovnice toho prospěšného získáte popravdě více než ze sušených plodů, ovšem doba varu by neměla být méně než 20 min., avšak říká se nejlépe 45 minut, což už může být trochu časově náročné :). Číňané ji také proto často dávají do polévky. U nás je oblíbená hlavně ve sladkých kaších. Jíst se dá jakkoliv a skvěle se kombinuje i s Chryzantémou v čaji.

Related Posts